Tworzenie pliku CDF
|
Plik CDF jest formą zapisu Mathematica Notebook. W menu głównym programu z pozycji File znajduje się opcja Save As..., która pozwala wybrać format zapisu pliku, gdyż domyślnym formatem w środowisku programu jest format NB. Z listy rodzajów formatu zapisu należy wybrać Computable Document (*.cdf). Pliki CDF i NB w środowisku Mathematica nie różnią się funkcjonalnością, a różnice objawiają się przy otwieraniu dokumentu CDF poza środowiskiem Mathematica.
|
Zawartość CDF'a
|
Ponieważ plik CDF jest formą zapisu Mathematica Notebook, więc zawartość CDF'a może być tak sama jak tworzonego w środowisku programu notatnika. Może on zatem łączyć tekst, grafikę, wykresy i wzory matematyczne. Dopuszczalne jest użycie wszystkich komend Wolfram Language włącznie z komendami, których wyjściem są struktury interfejsu użytkownika, co pozwala w pliku CDF zawrzeć samodzielne aplikacje.
Notebook może zawierać elementy pozwalające czytelnikowi dokumentu ingerować w treść wizualizacji lub proces obliczeniowy. Wśród elementów realizujących interakcje są proste pola wyboru, ale też struktury realizujące menu i listy wyboru oraz pola edycji wielkości numerycznych i tekstowych. W zależności od rodzaju licencji niektóre funkcjonalności w pliku CDF w stosunku do Notebooka w środowisku Mathematica są ograniczone.
Ograniczenia formatu CDF związane są zarówno ze środowiskiem tworzenia plików CDF, jak i ze środowiskiem ich uruchamiania. Pełne możliwości obliczeniowe są dostępne wtedy, gdy albo środowisko tworzenia pliku CDF, albo środowisko jego uruchamiania są wyposażone w odpowiednią odpłatną licencję. W warunkach standardowych, gdy plik CDF tworzonych jest w środowisku Mathematica i uruchamiany za pomocą darmowego pakietu CDF Player, format CDF ma pewne, ograniczenia.
Porównanie funkcjonalności pliku CDF w różnych warunkach zawiera strona producenta.
|
Interakcje
|
Interaktywna ingerencja w treść prezentacji jest możliwa w zakresie ustalonego scenariusza. Autor opracowania decyduje, jaki zakres ingerencji i za pomocą jakich elementów interakcji będzie dostępny podczas przeglądania dokumentu. Interakcja musi być zaplanowana, zaprojektowana i zaprogramowana z wykorzystaniem dostępnych procedur Wolfram Language. Podstawą działań w tym zakresie są dyrektywy dynamicznej zmiany i wyświetlania wartości zmiennych zdefiniowanych w środowisku programu.
|
Prezentacja CDF'a
|
Środowiskiem wyświetlania plików CDF jest Wolfram CDF Player. CDF Player dopuszcza wykonywanie komórek i całego Notebooka, ale nie zezwala na modyfikacje zawartości pliku. CDF Player dostępny jest jako Wolfram CDF Player i Wolfram CDF Player Pro. Pierwszy z tych pakietów jest darmowy. Porównanie funkcjonalności pakietów CDF Player dostępne jest na stronie producenta. Porównywana jest praca pakietu Wolfram CDF Player ze zwykłymi plikami CDF i z ich wersją specjalną EnterpriseCDF.
|
Galeria przykładów
|
Obszerny zestaw przykładów zrealizowanych w formacie CDF dostępny jest stronie WOLFRAM Demonstrations Project. Każdy przykład zawiera szczegółowy opis oraz udostępnione są kody źródłowe w formie Mathematica Notebook. Wszystkie zgromadzone przykłady, a jest ich aktualnie (sierpień 2018) ponad 11 tysięcy, dostępne są na podstawie licencji Open Content CC BY-NC-SA
(CC: BY - uznanie autorstwa, NC - użycie niekomercyjne, SA - na tych samych warunkach)
|